NZ Children's AA-North Island Colgate - Organization License 
      2016 North Island Colgate Games - 8/01/2016 to 10/01/2016      
             Manawatu Community Track, Palmerston North              
 
Event 206  Boys Long Jump Grade 10
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals                                                               
  1 Jabez Barwig-Uini         10 Roskill South AAC        4.51m   1.0
     4.01m(-0.5) 4.35m(1.6) 4.51m(1.0)                               
  2 Bradley Melesala          10 Titahi Bay AAC Inc       4.46m   1.1
     4.11m(-1.0) 4.33m(-2.6) 4.46m(1.1)                              
  3 Connor Larnach            10 Palmerston N             4.42m  -0.4
     4.02m(-2.9) 4.42m(-0.4) 4.19m(-1.2)                             
  4 Ryan Shotter              10 Napier Athle             4.39m   0.2
     4.39m(0.2) 4.29m(-1.4) 4.31m(-2.5)                              
  5 Forbes Kennedy            10 Ashhurst A & HC          4.06m  -1.6
     4.06m(-1.6) 3.69m(2.2) 3.73m(-4.4)                              
  6 Alex Thorpe               10 Roskill South AAC        4.01m  -0.7
     3.77m(-2.0) 4.01m(-0.7) FOUL                                    
  7 Tod Sloan                 10 Avondale AAC             3.95m  -0.6
     3.85m(0.3) 3.95m(-0.6) 3.73m(-1.4)                              
  8 Sam Paranihi              10 North Harbou             3.91m   1.2
     3.53m(-3.0) 3.91m(1.2) 3.53m(-2.4)                              
  9 Izak Derik-Westaway       10 Ashburton At             3.89m  -1.7
     3.89m(-1.7) 3.72m(-0.2) 3.72m(0.6)                              
 10 Benjamin Gillies          10 Lower Hutt AAC           3.78m   0.8
     3.50m(+0.0) 3.78m(0.8) 3.35m(-0.3)                              
 11 Jack Hunter               10 Athletics Wa             3.77m   3.2
     3.70m(-0.5) 3.71m(0.7) 3.77m(3.2)                               
 12 Piripi Bercic             10 Paraparaumu              3.74m  -2.9
     3.74m(-2.9) 3.72m(1.2) 3.54m(-1.4)                              
 13 Tyrone Resch              10 Titahi Bay AAC Inc       3.71m  -2.4
     3.49m(-0.8) 3.64m(0.6) 3.71m(-2.4)                              
 14 Louis Hunt                10 Cambridge A              3.69m  -0.4
     3.54m(-1.2) 3.69m(-0.4) 3.64m(-2.7)                             
 15 Kyan Rangitutia           10 Fairfield At             3.68m   1.0
     3.68m(1.0) 3.67m(1.0) 3.63m(-0.6)                               
 16 Josh Augustine            10 Dannevirke A             3.68m  -2.8
     3.39m(-6.0) 3.68m(-2.8) 3.51m(3.0)                              
 17 Fiti Aliva                10 Titahi Bay AAC Inc       3.67m   2.9
     3.48m(3.1) 3.45m(0.8) 3.67m(2.9)                                
 18 Mitchell Taylor           10 Omokoroa                 3.66m  -3.1
     3.61m(1.4) 3.56m(-0.3) 3.66m(-3.1)                              
 19 Alex Harold               10 Levin Athletic Club      3.64m   1.8
     3.50m(4.3) 3.64m(1.8) 3.47m(-0.5)                               
 20 Flynn Watson              10 Olympic Harr             3.62m  -0.6
     3.56m(5.3) 3.62m(-0.6) FOUL                                     
 21 Tom Baines                10 Central Hawk             3.62m  -2.2
     3.62m(-2.2) 3.48m(-3.1) 3.29m(0.5)                              
 22 Jordan Williamson         10 Feilding Ath             3.61m  -0.8
     3.50m(0.7) 3.38m(-1.7) 3.61m(-0.8)                              
 23 Thomas Hunt               10 Cambridge A              3.55m  -1.3
     3.42m(-4.0) 3.55m(-1.3) 3.31m(-1.4)                             
 24 Dean Clarkson             10 Egmont Athletics         3.54m   1.4
     3.42m(-3.4) 3.35m(1.0) 3.54m(1.4)                               
 25 Anthony Hunt              10 Olympic Harr             3.52m  -1.0
     3.52m(-1.0) 3.44m(-1.4) 3.36m(-3.5)                             
 26 Oscar Kreuzer             10 Paraparaumu              3.51m   2.3
     3.44m(-0.4) 3.51m(2.3) 3.39m(-0.3)                              
 27 Ethan Worboys             10 Feilding Ath             3.51m  -0.6
     3.27m(0.6) 3.51m(-0.6) 3.44m(2.2)                               
 28 Harrison O'Brien          10 Eastern Athl             3.50m   1.1
     3.50m(1.1) FOUL(0.4) FOUL(-4.0)                                 
 29 Aaron L Daysh             10 Te Aroha Ath             3.47m   0.5
     3.47m(0.5) 3.33m(-4.9) 3.40m(0.5)                               
 30 Corbin Fell               10 Frankton Ath             3.47m   1.4
     3.47m(1.4) 3.17m(-0.1) 3.02m(1.1)                               
 31 Harrison R Burge          10 Te Aroha Ath             3.45m   0.9
     3.32m(-3.0) 3.45m(0.9) 3.16m(-3.1)                              
 32 Josephus Moses            10 Karori AAC               3.42m   0.8
     3.12m(1.2) 3.10m(-2.2) 3.42m(0.8)                               
 33 Zac Perrett               10 Kaponga Athl             3.40m   0.6
     3.28m(-0.8) 3.36m(1.9) 3.40m(0.6)                               
 34 Bevron Smith              10 Papatoetoe A             3.38m  -2.3
     3.27m(2.2) 3.33m(-1.1) 3.38m(-2.3)                              
 35 Angus Paterson            10 Ashhurst A & HC          3.37m   2.1
     3.33m(-2.4) 3.12m(0.2) 3.37m(2.1)                               
 36 Liam Partridge            10 Karori AAC               3.36m   0.6
     3.27m(0.2) 3.21m(-1.7) 3.36m(0.6)                               
 37 Thomas White              10 Olympic Harr             3.34m   1.3
     3.33m(+0.0) 3.24m(0.4) 3.34m(1.3)                               
 38 Joel Griffiths            10 Bellevue Ath             3.34m  -2.5
     3.34m(-2.5) 3.18m(-3.3) FOUL(0.6)                               
 39 Harrison McGregor         10 Omokoroa                 3.34m  -2.4
     3.12m(-2.8) 3.17m(-0.4) 3.34m(-2.4)                             
 40 Benjamin Sneddon          10 Karori AAC               3.34m  -1.2
     3.34m(-1.2) 2.95m(-2.2) 2.98m(-1.3)                             
 41 Oscar Ruffell             10 Athletics Wh             3.32m   2.4
     3.15m(-1.5) 3.06m(-0.2) 3.32m(2.4)                              
 42 Hamish Kerr               10 Hinemoa AAC              3.29m   0.4
     3.29m(0.4) 3.17m(1.6) 3.26m(-1.7)                               
 43 Ryan Topp                 10 Wellington S             3.28m   1.9
     3.17m(1.2) 3.08m(1.5) 3.28m(1.9)                                
 44 Luke Harris               10 Palmerston N             3.27m  -0.9
     3.22m(-2.2) 3.16m(-2.6) 3.27m(-0.9)                             
 45 Alex King                 10 Palmerston N             3.27m  -1.9
     3.11m(2.1) 3.14m(-0.4) 3.27m(-1.9)                              
 46 Riley Bellamy             10 Hinemoa AAC              3.21m   0.3
     2.72m(0.7) 3.06m(-0.1) 3.21m(0.3)                               
 47 Finn O'Sullivan           10 Karori AAC               3.20m   2.6
     3.08m(0.8) 3.16m(0.1) 3.20m(2.6)                                
 48 Kylem Vunipola            10 Palmerston N             3.14m  -1.3
     3.01m(-1.4) 3.14m(-1.3) 2.93m(-4.2)                             
 49 Lindsay Johnstone         10 Athletics Wanganui       3.13m  -1.5
     3.13m(-1.5) 2.90m(-0.1) 3.06m(1.2)                              
 50 Connor Dillon             10 Normanby Ama             3.03m   1.4
     3.03m(1.4) 2.95m(2.3) 2.98m(-1.5)                               
 51 Hosea Vao                 10 Feilding Ath             3.02m   1.0
     3.02m(1.0) 2.53m(0.4) 2.53m(-1.0)                               
 52 Patrick Gilby             10 Central Hawk             3.01m  -2.0
     3.01m(-2.0) 2.87m(0.6) 2.85m(1.4)                               
 53 Nicholas Green            10 Lower Hutt AAC           2.92m   1.5
     2.92m(1.5) FOUL      PASS                                       
 54 Thomas Wiliams            10 Palmerston N             2.86m  -1.4
     2.86m(-1.4) 2.64m(-3.7) 2.77m(0.3)                              
 55 Breyan Wright             10 Athletics Ha             2.80m  -1.3
     2.47m(0.7) 2.80m(-1.3) 2.68m(-2.7)                              
 56 Tayne Clark               10 Opunake AAC              2.77m   1.1
     2.77m(1.1) 2.75m(-4.9) 2.52m(-1.7)                              
 57 Jaden Savill              10 Palmerston N             2.60m  -2.5
     2.60m(-2.5) 2.33m(-2.5) 2.56m(3.9)                              
 58 Ethan Rogerson            10 Hinemoa AAC              2.50m  -0.8
     2.50m(-0.8) 2.41m(1.2) 2.20m(-0.8)